Tegoroczne fale upałów i susze naraziły europejskie uprawy kukurydzy na rozwój pleśni i mikotoksyn.

2015-09-14

Tej jesieni warto, aby rolnicy bacznie obserwowali jakość swoich zbóż. Wstępna analiza zbóż w miesiącach letnich w ramach programu Alltech 37+ pokazuje, że warunki klimatyczne panujące w Europie tego lata naraziły zboża na możliwość skażenia mikotoksynami, dlatego powinny być poddane analizie pod kątem ich obecności.

Upały negatywnie wpłynęły na uprawy w większości krajów Europy środkowej i południowej, zwłaszcza w czasie kwitnienia i wypełniania ziaren. Wysoka temperatura i susza w tych etapach  rozwoju roślin, mogą zmniejszyć produkcję ziaren i obniżyć potencjał plonowania. Straty plonu ziarna podczas wypełniania ziarniaków kukurydzy mogą wynosić od 3 do 5,8% na dzień stresu. Biuletyn Komisji Europejskiej MARS Cz. 23 nr 7 prognozuje spadek produkcji ziarna o 9 % w porównaniu do 2014 roku. Upał może także stworzyć idealne środowisko dla pleśni, zwłaszcza Aspergillis flavus, które mogą wytwarzać aflatoksynę B1. Aflatoksyna B1 znana jest jako rakotwórcza, a jej dopuszczalny poziom obecności w paszach i produktach mlecznych jest ściśle regulowany. Fala upałów doprowadziła do tego, że  ziarno i pasze  z roślin poddanych upałom, zwłaszcza z rejonów Europy południowej powinny być przebadane pod kątem zawartości aflatoksyny B1, aby określić czy istnieje jakiekolwiek ryzyko.

"Prognozowane zmniejszenie całkowitego plonu ziarna sprawi, że reformulacja gotowych mieszanek paszowych zawierających mikotoksyny będzie trudna" mówi Dr. Max Hawkins, specjalista żywienia zwierząt z Alltech Mycotoxin Management Team. "Będzie to wymagało wdrożenia programu zarządzania ryzykiem mikotoksyn, aby nie narażać zdrowia i wyników produkcyjnych zwierząt gospodarskich".

Rośliny na pasze objętościowe poddane stresowi pogodowemu, zazwyczaj są zbierane przy niskiej wilgotności i wysokiej zawartości suchej masy. To może utrudnić odpowiednie pakowanie pasz objętościowych w celu wyeliminowania tlenu i wspierania  fermentacji. W przechowanych paszach objętościowych może się wytworzyć środowisko dobre dla wzrostu dzikich drożdży  i pleśni.  Pleśnie Penicillium są głównym problemem ze względu na ich niezwykle niskie  zapotrzebowanie na tlen,  a mikotoksyny które produkują, negatywnie wpływają  na funkcjonowanie żwacza i odpowiedź immunologiczną.

Sytuacja w Europie północnej jest odmienna ze względu na  nadmiar opadów. Gdy rośliny w fazie kwitnienia i wypełniania ziaren są narażone na negatywny wpływ klimatu, zarodniki Fusarium i Aspergillus mając łatwy dostęp poprzez nasiono oraz idealne warunki do wzrostu,  mogą  wytwarzać następujące mikotoksyny: trichoteceny, fumonizyny i zearalenon. Te mikotoksyny wpływają na wskaźniki  takie jak: pobranie paszy, produkcja mleka, wykorzystanie paszy, zdrowotność jelit, zdrowotność organów, rozród i odporność. Zbyt deszczowa pogoda może być problemem  w przypadku pasz objętościowych i ich profilu kwasowego, który powstaje podczas fermentacji i przechowywania. "W ciągu ostatnich kilku tygodni, opady w Europie Północnej były powyżej średniej. Może to opóźnić  terminy siewów i oprysków czy prace polowe po siewach. Wysoka wilgotność w glebie doprowadziła również do strat azotu”,  powiedział Hawkins. "Pogoda w następnym miesiącu powie nam wiele o natężeniu powstawania pleśni i ryzyku występowania problemu skażenia mikotoksynami. Chłód i przedłużająca się pogoda bogata w opady nie stwarza idealnych warunków".

Hawkins doradza rolnikom inspekcję pól pod kątem wszelkich przypadków pleśni łodyg lub liści oraz uszkodzeń roślin na skutek oddziaływania insektów lub uszkodzeń związanych z warunkami pogodowymi.  Zaleca również zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości na polu.  Nadmierne opady mogą tworzyć na polach kałuże, które mogą zahamowywać wzrost roślin i generować różnice w rodzajach gleb na polu.

"Różnej jakości zboże z pola trafia do jednego silosu, jest mieszane i zanieczyszcza cały zbiór" mówi Hawkins. "Gdy ziarno znajdzie się w silosie możemy natrafić tam na obszary o podwyższonej wilgotności przyczyniające się do powstawania pleśni i psucia, które w efekcie prowadzi do namnażania mikotoksyn i obniżenia wartości pokarmowej paszy".

Producenci powinni podjąć niezbędne kroki podczas żniw, aby wspomóc rozwiązywanie problemów w zakresie ograniczenia skażenia pasz: 

• Zastosowanie zakiszaczy

• Odpowiednie przechowywanie ziarna

• Suszenie ziarna, aby osiągnąć 14% wilgotność

• Zastosowanie odpowiedniego programu zarządzania mikotoksynami

"Zarodniki grzybów są wszędzie a pogoda może przyczynić się do ich aktywacji. Miej oko na pogodę podczas żniw" powiedział Hawkins. "Musimy być w tym zakresie proaktywni".

Dane kontaktowe:

Alltech Poland

Alltech Poland Sp. z o.o.
ul. Starościńska 1/17
02-516 Warszawa
Tel: 48 22 872 41 97
fax: 48 22 612 74 81
e-mail: biuro@alltech.com

NIP: 952-18-77-093
KRS 0000068933
Sąd Rejonowy dla M. ST. Warszawy w Warszawie
XIII  Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy:
850 000,00 zł

background image