Zdravlje creva: uticaj mikrobioma kod svinja
Diverzitet mikrobioma kod svinja, ili „ekosistema“ njihovih creva, varira u različitim delovima gastrointestinalnog trakta, s tim da su u nekim delovima manje tolerantni uslovi i u njima je diverzitet mikroba manji u poređenju sa delovima u kojima su uslovi za rast mikroba povoljniji.
Izazovi modernih praksi proizvodnje mogu ograničiti diverzitet gastrointestinalne mikroflore, što u nekim slučajevima rezultira nezdravim disbalansom, a to može dovesti do pojave začaranog kruga kolonizacije i rekolonizacije patogena.
Da bi radili na pitanju primene antibiotika u proizvodnji životinja, proizvođači moraju koristiti strategije ishrane, uz dodatna poboljšanja higijene i rada u stočarstvu.
Tokom nedavnog web seminara održanog u saradnji sa Pig Progress, dr Ričard Marfi, direktor istraživanja Alltechovog Evropskog centra za biološke nauke u Danbojnu, Irska, je govorio o rehabilitaciji ishranom i popravljanju intestinalne mikroflore u proizvodnji svinja.
„Zdravlje creva i upravljanje njime je zapetljana i složena oblast kojom upravljaju brojni faktori, uključujući ishranu, mikrobiologiju, imunologiju i psihologiju,“ rekao je Marfi. „Kada je zdravlje creva ugroženo, to utiče na varenje i apsorpciju hranljivih materija, konverzija hrane je umanjena, a podložnost bolestima povećana, što na kraju rezultira negativnim ekonomskim uticajem.“
Popravite mikrobiom kod svinja za jači imunitet
Marfi je istakao da diverzitet mikrobioma ima kritičnu ulogu u zdravlju creva, a da korisni mikrobi formiraju zaštitnu oblogu kao barijeru koja sprečava rast patogenih bakterija poput, između ostalog, Salmonella, Campylobacter, Clostridia i Escherichia.
Diverzitet mikroba: ključ zdravlja creva
Marfi je govorio o četiri načina rehabilitacije mikrobiota creva:
- Normalizacija mikroflore creva: jačanje diverziteta mikroba
- Pomeranje ravnoteže: smanjenje opterećenja patogenima
- Prekidanje ciklusa: smanjenje anti mikrobijalne rezistencije
- Ishrana za oporavak: jačanje svarljivosti hranljivih materija
Jedan od načina da se radi na popravljanju situacije sa mikrobima je da se koristi dodatak ishrani koji je usredsređen na diverzifikovanje i stabilizovanje mikroflore creva. Frakcije bogate mananom (MRF) koje su izolovane iz zida ćelija kvasca se sada koriste kao funkcionalni sastojak za kontrolu mikroba.
„Dejstva dodavanja MRF na zdravlje i performanse su sveobuhvatno proučavana i pokazala su se kao delotvorna u poboljšanju efikasnosti prirasta i konverzije hrane uz istovremenu zaštitu od kolonizacije patogena u crevima,“ naveo je Marfi.
Optimalne performanse svinja počinju u crevu
Unošenjem promena u ukupni diverzitet mikroba u crevu, možemo popraviti i rehabilitovati mikro floru creva, čime se smanjuje opterećenje patogenima, uz pojačanje otpornosti na kolonizaciju patogena i smanjenje obilja sojeva koji su otporni na antibiotike.
Bolje razumevanje toga kako promene sastava bakterija u gastrointestinalnom traktu doprinose zdravlju i performansama domaćina je kritičan faktor.
Alltechov Program za smanjenje antibiotika podržava evropske proizvođače dok vrše tranziciju radi svođenja korišćenja antibiotika na minimum uz održavanje zdravlja i produktivnosti. Program uključuje rešenja iz domena preventivne medicine, upravljanja i ishrane da bi se primena antibiotika na farmama svinja svela na minimum. Ako želite dodatne informacije o Alltechovom Programu za smanjenje antibiotika, kliknite ovde.
Da pogledate web seminar o mikroflori koji je dr Ričard Marfi održao za Pig Progress, kliknite ovde.