Nie pozwól, aby letnie upały zmniejszyły rentowność Twojej hodowli świń!
Stres ma niekorzystny wpływ na ogólny stan zdrowia zwierząt, a letnie upały są czynnikiem niezwykle stresogennym. W okresie występowania wysokich temperatur, hodowcy trzody muszą nie tylko ograniczać stres związany z załadunkiem i transportem tuczników, ale dodatkowo zapanować nad stresem cieplnym u zwierząt przebywających w budynkach inwentarskich.
Stres cieplny to problem globalny, który jak wiemy ma szkodliwy wpływ na zdrowie zwierząt, ekonomię produkcji i bezpieczeństwo żywności. Bezpośrednio wynikiem stresu cieplnego jest obniżone pobieranie paszy, które przyczynia się do spadku wydajności.
„Częstotliwość oddechów zaczyna rosnąć już przy temperaturze 21°C, a dodatkowo w warunkach wysokiej wilgotności świniom trudno jest samym się schłodzić”, wyjaśnia dr Jules Taylor-Pickard, dyrektor ds. biznesowych w Europie firmy Alltech.
Jednym z pierwszych objawów dyskomfortu wywołanego przez stres jest zmiana zachowań związanych z żywieniem. Świnie jedzą mniej, co powoduje spadek dziennych przyrostów i wydłuża cykl tuczu. Podnosi to również ryzyko zachorowań, a w efekcie generuje dodatkowe koszty dla producentów.
Chociaż stresu nie da się całkowicie wyeliminować, należy podjąć działania mające na celu zminimalizowanie go w możliwie jak największym stopniu. Dr Taylor-Pickard sugeruje kilka prostych sposobów ograniczenia stresu cieplnego i jego efektów:
-
Ograniczenie dużych wahań temperatur w obiektach dla świń.
-
Zapewnienie każdej sztuce odpowiedniej przestrzeni w kojcu i odpowiedniej wentylacji.
-
Zapewnienie nieograniczonego dostępu do świeżej, zimnej wody.
-
Wykonywanie prac związanych z przenoszeniem, transportem i obrządkiem we wczesnych porach dnia.
-
Oparcie diety na technologiach wspierających świnie w warunkach stresowych.
-
Obniżenie wartości energetycznej diety.
Dane wskazują, że podanie świniom dodatków paszowych o dużej zawartości Aspergillus niger może pomóc im w strawieniu włókna i białka, redukując stres wywołany upałami.
Ponadto, „popularnym rozwiązaniem w żywieniu świń cierpiących z powodu stresu cieplnego jest włączanie do diety składników mineralnych o działaniu antyoksydacyjnym.”, wyjaśnia dr Taylor- Pickard. „Kluczowa rola przewodu pokarmowego podczas łagodzenia stresu cieplnego została potwierdzona w wielu badaniach, dlatego poprawa pracy i zdrowia układu trawiennego może znacząco przyczynić się do redukcji negatywnego z ekonomicznego punktu widzenia wpływu stresu cieplnego na produkcję wieprzowiny”.